V Centru Paraple se 5. září koná akce ke Dni poranění míchy

Celá ČR

Mezinárodní společnost pro míšní léze (ISCoS) stanovila v roce 5. září Dnem poranění míchy. Poprvé se připomínal v roce 2016. Cílem tohoto dne je pomoci zvýšit povědomí mezi širokou veřejností, usnadnit tak začlenění lidí s disabilitou a zároveň pomoci zajistit větší úspěšnost preventivních programů.

Mottem letošního SCI Day je podle slov ředitelky ISCoS, profesorky Belgin Erhan, „Access to SCI services; a life less complicated“, tedy přístup ke službám a pokud možno méně komplikovaný život.

Ke dni se jako obvykle letos připojuje například Česká asociace paraplegiků – CZEPA, z. s.

„Tento den nás vždy dovádí k zamyšlení nad kvalitou života lidí s poraněním míchy, což je klíčová součást fungování CZEPA. V roce 2023 sice mohou vozíčkáři teoreticky velmi kvalitně žít, existuje celá řada propracovaných zdravotních a kompenzačních pomůcek. Zmíním například pro tetraplegiky ovládání domácnosti hlasem, ale značně sporná je finanční dostupnost těchto věcí všemi lidmi, kteří ji potřebují. Zároveň se musíme s povzdechem pozastavit nad nedostatkem sociálních služeb – a především jejich nedostupností. A nekončící diskuse o příspěvku na péči nám připomínají, že osobní asistence tu rozhodně není pro všechny a vždy,“ uvádí ředitelka CZEPA Alena Jančíková.

Strašák dekubitů stále krouží nad českou kotlinou
Dle statistik ÚZIS z roku 2021 v České republice žije přes 17 tisíc osob s poraněním míchy, jež vzniklo buď následkem úrazu, nebo nemoci. Každým rokem přibude přibližně 170 osob, kteří po zbytek života budou ke svému pohybu potřebovat invalidní vozík. V ČR je velmi dobře zajištěná péče o akutní pacienty, u chronických pacientů (tedy u těch, kteří jsou delší dobu po poškození míchy) stále ještě přetrvává smrtelné riziko komplikací v podobě proleženin neboli dekubitů.

Spinální specialistka CZEPA Zdeňka Faltýnková ale připomíná, že proleženiny dodnes nejsou komplexně řešeny: „Dekubity neboli proleženiny jsou stále velké téma. S dekubitem má zkušenosti každý druhý člověk na vozíku bez rozdílu věku. V případě, že má vozíčkář dekubit, je vyřazen na několik měsíců z běžného života a bojuje o holý život.“ Ročně pak proto projde kolem stovky lidí plastickou chirurgií, která jim doslova zachrání život. CZEPA proto již dlouho jedná s ministerstvem zdravotnictví o stále chybějící dekubitální jednotce. Ta by měla profesionálně a včas ošetřovat pacienty s dekubitem, aby si nemuseli laicky hojit ránu doma a čekat na nejhorší.

SCI Day 2023 se u nás letos připomíná několika akcemi
Týden jízdy pro Den poranění míchy ve prospěch České společnosti pro míšní léze začíná již v úterý 29. 9., trvá do 4. září 2023. Je možné nejen „trumfnout“ ostatní týmy, ale i skrze startovné či částku nad jeho rámec podpořit činnost České společností pro míšní léze.

Český SCI Day se bude již posedmé konat v Centru Paraple, a to 5. září 2023. Čeká vás den nabitý zajímavými informacemi, ukázkami, rozhovory a nebudou chybět ani workshopy. Naše zaměstnance uvidíte a uslyšíte i se zástupci jiných institucí ve společných příspěvcích:

14.25 – Koordinovaná spolupráce v terciární péči (Marek Jonczy, Lucie Marková, Hana Sixtová)
14.40 – Méně komplikací s podporou asociace CZEPA (Hana Sixtová)
14.50 – Role instruktora soběstačnosti ve spinálním systému (Tomáš Moravik, Jan Matoušek, Lucie Holubcová)
Mezi hosty budou například Martin Bolek ze Spinální jednotky Krajské nemocnice Liberec či pracovníci Centra Paraple a ParaCENTRA Fenix.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *