Z Domova sester v Prostějově vznikne dům pro seniory

Domovy pro seniory Olomoucký kraj

Výjimečnou budovu získal do svého vlastnictví Olomoucký kraj. Takzvaný Domov sester v Prostějově koupilo hejtmanství za 86 miliónů korun. Oficiálně si stavbu převzalo v úterý 8. srpna. Objekt má nově sloužit pro potřeby místních sociálních služeb. Nemovitost je kulturní památkou a v minulosti nabízela zázemí nejen řádovým sestrám, ale fungovala také jako místo pro laboratoře, kanceláře a byty.

„Ještě předtím, než začne dům využívat krajská příspěvková organizace, musí projít nezbytnými úpravami. Jejich cena bude zhruba 44 miliónů korun a hejtmanství se pokusí na projekt získat dotaci z Národního plány obnovy,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Dům sester nyní nabízí 25 bytů. Právě těch se má plánovaná rekonstrukce týkat. Aktuálně se připravuje dokumentace k opravě památky, příští rok odstartují samotné stavební práce.

„Nemovitost bude provozovat Centrum sociálních služeb Prostějov. To bude upravené byty využívat pro seniory, kteří jsou odkázaní na cizí pomoc. Výrazně se tím zvýší a zkvalitní sociální služby v Prostějově i v jeho okolí,“ dodal Ivo Slavotínek, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast sociálních služeb.

Domov sester pochází z roku 1933 a patří mezi nejvýraznější funkcionalistické stavby v Česku. Architektem stavby byl Eduard Žáček. Připravovaná rekonstrukce budovy všechny výrazné architektonické prvky zachová.

Napsat komentář