Začala stavba domova pro seniory v Liptále na Vsetínsku. Bude patřit k nejmodernějším v Česku

Domovy pro seniory Zlínský kraj

Symbolickým poklepáním na základní kámen představitelé Zlínského kraje minulý týden zahájili výstavbu nového Domova pro seniory v Liptále na Vsetínsku. Půjde o energeticky nenáročnou, plně soběstačnou budovu a jedno z nejmodernějších zařízení v republice. Nabídne kapacitu pro 58 klientů v převážně jednolůžkových pokojích. První by se sem mohli nastěhovat už příští rok na podzim. Celkové náklady jsou vyčísleny na 357 milionů korun, z nichž 60 by mohla pokrýt dotace.

„Jde o jeden z největších investičních projektů Zlínského kraje v sociální oblasti. A chystáme také další výstavbu, například nový domov pro seniory v obci Hovězí, kde už jsme vykoupili pozemky. Uvědomujeme si, že populace stárne a poptávka po péči o seniory bude růst, proto na to reagujeme a připravujeme se už teď,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Nový domov pro seniory bude sestávat z několika objektů. Hlavním bude pětipodlažní novostavba, ve které se bude v prvních čtyřech podlažích nacházet 40 jednolůžkových a 9 dvoulůžkových pokojů. Jejich velikost bude odpovídat pokojům pro těžce pohybově postižené, to znamená, že minimální podlahová plocha pro jednolůžkové pokoje bude 12 m², pro dvoulůžkové pak 20 m². Koupelny budou uzpůsobeny k provádění hygieny na sprchovacím lehátku nebo křesle. Kromě provozních prostor budou v nové budově také místnosti pro fyzioterapii, ergoterapii, muzikoterapii, reminiscenční terapie, centrální koupelna, společenský sál nebo centrální jídelna.

„Naším cílem je vybudovat domov komunitního typu s příjemným, rodinným prostředím. Už při projektování jsme chtěli, aby šlo o moderní, špičkově vybavené zařízení, které nabídne maximální komfort a rozsah služeb klientům i zaměstnancům. Domov bude provozovat naše příspěvková organizace Sociální služby Vsetín. Prvními obyvateli domova budou klienti z domova v Karolince,“ uvedla statutární náměstkyně hejtmana pro oblast sociálních věcí Hana Ančincová.

S novostavbou bude krčkem propojen bývalý chlapecký internát, který projde celkovou rekonstrukcí. „Tady budou umístěny skladové prostory, umývárny a šatny pro personál či provoz kuchyně včetně jídelny pro zaměstnance. U krajských investic nás vždy zajímají kromě pořizovacích, také provozní náklady. Proto je domov navržený jako pasivní, energeticky nenáročná stavba. Například vytápění a ohřev vody zajistí tepelné čerpadlo,“ doplnil krajský radní pro investice Zbyněk Fojtíček.

Celý objekt bude zcela bezbariérový, bude tedy vhodný také pro zcela imobilní klienty. K domovu bude náležet 24 parkovacích stání včetně 2 míst pro osoby s postižením.

Zdroj: Zlínský kraj

Napsat komentář