Z vrácené dotace přispěje Liberecký kraj na sociální služby téměř 57 miliony korun

Liberecký kraj

Podpořeno bude například Centrum pro zdravotně postižené Libereckého kraje, semilské Dětské centrum, středisko Diakonie Českobratrské církve evangelické v Jablonci nad Nisou či Sdružení Tulipan.

Více než miliardu korun na podporu sociálních služeb pro letošní rok obdržel od ministerstva práce a sociálních věcí Liberecký kraj. Mezi organizace, které tyto služby poskytují, je rozdělil již v únoru. Mezitím se rozeběhl individuální projekt na podporu a rozvoj sociálních služeb. Služby, které v rámci tohoto projektu kraj podpoří, vracejí část ministerské dotace, kterou již obdržely na začátku roku. I ty kraj rozdělí potřebným.

„Celková suma vrácených peněz představuje 56 408 832 korun. Je to proto, že u evropského projektu nemůže dojít k souběhu u dotací z evropských peněz a financí z ministerstva. Původně se mělo jednat o částku převyšující 55 milionů. Jeden z poskytovatelů však ukončil činnost jedné své sociální služby, a proto vrátil finanční prostředky ve výši 621 341 korun,“ objasnil náměstek libereckého hejtmana pro resort sociálních věcí Petr Tulpa.

Peníze kraj přerozdělí dál v rámci mimořádného druhého kola dotačního řízení. V něm podalo žádosti celkem 43 poskytovatelů na 76 sociálních služeb. Jejich celkový požadavek, při přepočteném podílu působnosti v Libereckém kraji, činil 112 913 900 korun. Z počtu 76 služeb bylo podáno 36 žádostí na služby sociální péče (s požadavkem 65 936 883 korun), 35 žádostí na služby sociální prevence (s požadavkem 43 308 865 korun) a pět žádostí na odborné sociální poradenství (s požadavkem 3 668 152 korun).

Díky příspěvku tak například Centrum pro zdravotně postižené Libereckého kraje získá peníze na odlehčovací služby či osobní asistenci, semilské Dětské centrum na denní stacionáře, středisko Diakonie Českobratrské církve evangelické v Jablonci nad Nisou na pečovatelskou službu a nízkoprahová zařízení pro děti a mládež či Sdružení Tulipan na sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi.

Individuální program na podporu sociálních služeb se zaměřuje na pomoc službám, které jsou aktivní při reformě péče o duševní zdraví v regionu. Projekt se plánuje na tři léta, do roku 2026, a přinese do kraje 252 milionů z Evropského sociálního fondu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *